Sportovní výbor zastupitelstva města Buštěhradu pořádá sportovně společenskou akci

Jízda Leo Poppera

Buštěhrad – Branov

aneb 50 kilometrů na kole při příležitosti 50tého výročí úmrtí Oty Pavla ve stopách památné jízdy jeho otce Leo Poppera z povídky Smrt krásných srnců

Letos je tomu 50 let od smrti Oty Pavla (31. 3. 1973), jehož život je neodmyslitelně spjatý s Buštěhradem. Strávil tu během války svá dětská léta a Buštěhradu, jeho rybníkům a okolí patří mnoho z jeho krásných příběhů. Jeho druhým srdečným místem (a možná i milovanějším) bylo údolí Berounky na Křivoklátsku a jeho malebná zákoutí v okolí Branova, kde se svým otcem chytal ryby a zvěčnil je i ve svých nezapomenutelných povídkách.

Připomínka padesátého výročí úmrtí Oty Pavla je dobrou příležitosti na spojení těchto dvou krásných míst. Symbolicky je to z Buštěhradu do Branova právě 50 kilometrů. A spojovacím vodítkem na cestu mezi nimi nám může být památná jízda tatínka Leo Poppera z Buštěhradu do Branova, jak ji Ota Pavel zvěčnil ve své povídce Smrt krásných srnců. Jen pro připomenutí: pan Popper se během války vydal s odpáranou židovskou hvězdou tajně na kole na riskantní noční cestu z Buštěhradu k Berounce ke svému příteli, aby tam ulovil nějaké srnce. Chtěl, aby se jeho kluci pořádně nejedli masa před odjezdem do koncentračního tábora. Za to mu hrozila smrt, pokud by byl chycen, ale nutnost zajistit rodinu byla silnější.

Ve stopách této památeční jízdy povede také naše cyklistická trasa. Nepojedeme sice jako on v noci a ani nám nepůjde jako jemu o život (alespoň doufáme), nicméně trasa se bude povídky co nejvíce držet. Odjezd je plánován od domu čp. 54 mezi oběma buštěhradskými rybníky, kde za války Ota Pavel žil a povede přes Žehrovice a Lány až do Branova. Po cestě bude několik zastavení se zajímavým povídáním našeho pana kronikáře. V Branově se přívozem necháme převést na druhý břeh do místní památeční síně Oty Pavla, kde je domluvena prohlídka. Pokud počasí bude přát, mohou se nadšenci osvěžit v Berounce. Poté je plánován oběd v legendární hospodě U Rozvědčíka. Domluvená je pouze rezervace místa, každý nechť se pak občerství dle svého gusta. Ti, kterým bude stačit jen cesta tam, mohou zpět využít domluvenou autobusovou dopravu a kola jim převezeme zpět do Buštěhradu. Trénovanější cyklisté se mohou vrátit na kole i zpět a zaokrouhlit svůj sportovní výkon na 100km.

Ačkoliv je výlet je určen především pro cyklisty, přidat se mohou i nesportovci a jsou tímto také srdečně zváni. Spolu s cyklistickým pelotonem bude z Buštěhradu vypraven autobus, který pojede shodnou trasou a přidat se tedy mohou i ti, kteří by rádi navštívili místa spojená s Otou Pavlem a nemají sílu šlapat 50 kilometrů do pedálů.

Medaile pro každého

Pro všechny, kdo se akce účastní je připravená speciální památeční medaile k připomenutí tohoto výročí a na památku Jízdy Leo Poppera.